Vaillant Klima Teknik Servisi
Servis Numaramız 0 553 033 63 43 'tür. Ayrıca "Servis Talebi" sayfamızdan servis talep edebilirsiniz. Klima Bakımı 60 TL'dir....

ELEKTRİK FATURANIZI DÜŞÜRMENİN İPUÇLARI

Yaz sıcakları, yükselen klima kullanımını da beraberinde getirmektedir. Araştırmalara göre, tüketicilerin klima kullanımından kaynaklanan elektrik faturaları, toplam elektrik faturalarının yarısını kapsayabilmektedir. Yüksek faturadan kurtulmanın yolu, klima alımından kullanım şekline kadar birçok ayrıntıya dikkat etmekten geçmektedir. Bu tasarruf yöntemlerinin püf noktalarını siz değerli müşterilerimiz için listeledik.

Bu kapsamda, elektrik faturanızı cep yakmayacak seviyelerde tutmak için alabileceğiniz bir kaç ufak tedbiri burada sıralamak istiyoruz.

1. Klima kaç derecede çalıştırılmalı?

Odanızı hemen soğuta isteğiniz elektrik faturanızın şişmesinin en önemli sebebidir. Bu yüzden, sıcaklığı ortalama 22-25 derece arasında sabit tutmak suretiyle daha az enerji harcaması yapılabilmektedir.

2. Klimayı evin neresine yerleştirilmeli?

Klimanızın yerini belirken, odanın tamamına hakim olmasına dikkat edilmeli. Klimanın gönderdiği hava, odanın içinde dolaşabilmeli. Klimanın verimli çalışabilmesi için, güneş ışığını doğrudan maruz kalmamalı. Üflenen havanın çarpmaması için klimalar boy seviyesinden yukarı monte edilmeli. Böylece klimaların daha az hava üflemesi ve daha az elektrik harcaması sağlanabilir.

3. Evim için hangi klima uygun?

Klima alırken dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntılardan biri, klimanın kullanılacağı alanı soğutabilme kabiliyetidir. Evin bulunduğu şehrin iklimine, evde yaşayan fertlerin sayısına, eniv metrekaresine göre uygun boyutta bir klima seçmek, enerji sarfiyatını azaltacaktır. Profesyonel yardım almanızda fayda var.

4. Uyku modu ne işe yarar?.

Gündüzleri güneşin etkisiyle sıcaklık geceye nispeten daha yüksektir. Klimanızı kullanırken bunu da göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Klimanızı varsa uyku modunda çalıştırın, yoksa geceleri düşük fandaki programı kullanmak bir başka tasarruf yöntemidir.

5. Bir Üst Tasarruf Seviyesine Sahip Klimaya Terfi Etmeli Miyim?

Kullanılan klimanın bir üst sınıf enerji tüketimi yapan ile değiştirilmesi, örneğin B sınıfı enerji tüketimi yapan bir klimanın, A++ sınıfı enerji tüketimi yapan bir klima ile değiştirilmesi önemli ölçüde tasarruf sağlar.

6. Temiz Klimanın Fatura Yansımaları Nelerdir?

Klimaların yıllık rutin bakımlarının ve filtre temizliklerinin düzenli olarak yaptırılması verimli çalışma nedeniyle tasarruf sağlar. Ayrıca, kirli klimalardan kaynaklanan bulaşıcı hastalık, kalitesiz hava ve oksijen eksikliği gibi bize zarar verme ihtimali olan problemleri engeller.

7. Soğuk Havayı Kaçar Mı?

Klimanın kullanıldığı odalardaki kapıların veya camlarının açılması içerideki soğuk havanın kaçması anlamına gelmektedir. Bu sebeple, havalandırma işlemleri için havanın en soğuk olduğu sabah saatlerini tercih etmek de tasarruf için önemli bir etkendir.

Reklam Alanı
Reklam Alanı